Tammio – riippumattoretkellä saarella
Tammio on idyllinen kalastajasaari Itäisen Suomenlahden kansallispuistossa, lähellä Venäjän rajaa. Saarelle pääsee Kotkasta MeriSetin Vikla-aluksella (15 € yhteen suuntaan, saatavilla elokuun loppuun 2020 asti). Merimatka kestää noin kaksi tuntia, ja alus kulkee välähtämättömässä säässä mukavasti kannella.

Saapuminen ja palvelut
Saarelle saavuttaessa portit aukeavat kylän keskusta-alueelle, missä löytyy saaristolaismuseo (auki päiväkävijöille) ja peruspalveluita kuten puucee ja kaivo. Ravintola- ja kahvitoiminnasta huolehtii paikallinen kauppias, joka toimittaa jäätelöt ja muut ostokset MeriSetin aluksella saarelle.
Yöpymismahdollisuus
Monille riippumatto on erinomainen leirivaihtoehto. Riippumattopaikkoja löytyy Ketholman pieneltä saarelta, jonne kulkee polku ja pieni silta. Suojaisalla pohjoiskärjellä auringonnousut ja -laskut ovat upeimmillaan.
Luontopolut ja hiekkarannat
Saari tarjoaa selkeitä kävelypolkuja: Reiviikinlahden hiekkarantaa kohti kulkee polku, jonka varrella on marjapensaita ja rauhallisia taukopaikkoja. Rantaa pitkin voi viihtyä lukemassa kirjaa tai uida hiljaisuudessa, ennen saaren vilkastumista päiväkävijöiden myötä.
Yhteisö ja kulttuuri
Tammiossa on vahva yhteisöllisyys: paikalliset tervetuliaisina tarjoavat vieraille pullaa ja seuraa. Heinäkuisten tapahtumien, kuten Kärtsy-kitaristin esiintymisten, aikana saari elää värikkään elämää. Kolmen illan musiikkiesitykset ovat saaren kesän kohokohtia.
Tammio on merellinen helmi, jossa yhdistyvät saaristolaiskylän tunnelma ja omavarainen arki. Riippumattoyö, hiekkarannan rauha, luonto ja paikallinen kulttuuri luovat kokonaisen miniloman ainutlaatuisella paikalla.